Susan L. Robertson: Stå vagt om jeres uddannelser

Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on Twitter

Uddannelse af unge bør være noget, vi alle har en ”aktie” i og ikke noget, som enkeltstående virksomheder profiterer på, mener professor Susan L. Robertson. Hun advarer mod en global trend, hvor private i stigende grad skyder penge i uddannelsessektoren.

Købt og betalt for.

Selvom danske uddannelser langt hen ad vejen er et offentligt anliggende og betalt over skatten, er der ikke desto mindre god grund til at stå vagt om de danske uddannelser, mener Susan L. Robertson. Hun er professor i uddannelsessociologi på University of Bristol og forsker i, hvordan private penge i disse år gør indtog i det globale uddannelsessystem.

– Der er en hurtigt, voksende interesse for at involvere sig økonomisk i uddannelsessektoren. I England sker det lige nu og her og hele vejen fra grundskolen til universitetet. Vi har f.eks. store virksomheder, som sponserer og driver skoler i London. Resultatet er, at selve læreplanerne begynder at ændre sig, siger hun.

Nej til privat uddannelsespolitik

Ifølge hende har store virksomheder og fonde først og fremmest en interesse i at promovere ideer om f.eks. entreprenørskab og øget konkurrence. Hun mener, at en overdreven konkurrencepræget form for skole er problematisk i en tid, der burde kalde på kompetencer, som handler om at samarbejde om f.eks. at løse klimaudfordringer.

Susan L. Robertson er i det hele taget bekymret for, hvad en privat pengestrøm til uddannelserne gør ved uddannelsespolitikken:

– For mig er uddannelsespolitik noget, som vedrører det offentlige og ikke den private sektor. Fordi man har penge, bør man ikke have ret til at bestemme, hvordan uddannelsespolitikken skal se ud. Men det er noget, man for alvor ser vokse i f.eks. USA, siger hun.

Handler om et bedre samfund

Susan L. Robertson mener ikke, der er beviser for, at private penge fører til bedre uddannede unge.

– De unge får heller ikke et tilbud om viden og læring, som repræsenterer samfundet bredt, men derimod kun et specifikt sæt af interesser, siger hun og fortsætter:

– Men uddannelse er blevet en lukrativ forretning, og i Danmark må man stå vagt om uddannelse som et offentligt gode. Det skal handle om at få et bedre samfund fremfor at være noget, som skal skabe profit for private selskaber, siger hun.

Man kan møde professor Susan L. Robertson til Danske Gymnasiers ledelsestræf 2. marts 2016 på Hotel Nyborg Strand.

Ledelsestræf 2016