Sprogstrategi skal starte lokalt

Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on Twitter

Danske Gymnasier kvitterer for regeringens nye sprogstrategi, som skal give sprogområdet et løft.

Pressemeddelelse fra Danske Gymnasier.

Regeringens nye sprogstrategi, der bl.a. indeholder initiativer som et nationalt center for sprog, nye forsøgsmuligheder på læreruddannelsen og en opfordring om at lave lokale sprogstrategier, får følgende ord med på vejen fra Danske Gymnasiers nye formand Birgitte Vedersø.

– Det er glædeligt, at regeringen vil oprette et nationalt center, som skal give sprogområdet et løft. Det er også positivt, at man på læreruddannelserne får frie hænder til at få flere uddannet som sproglærere. For gymnasierne er det ligeledes vigtigt, at lærerne får del i de nye efter- og videreuddannelsesmuligheder, så manglen på sproglærere kan afhjælpes, siger Birgitte Vedersø.

Tidlig start

– Men skal sprogstrategien for alvor bære frugt, er det en afgørende forudsætning, at børn allerede fra grundskolen får vakt interessen for flere sprog end engelsk – eksempelvis tysk, fransk og spansk. Derfor medvirker gymnasierne gerne til en dialog med kommunen, som kan sikre dette, siger Birgitte Vedersø. Hun ser desuden frem til, at der hurtigt bliver etableret en følgegruppe, som kan følge sprogstrategien til dørs.

Kontakt: Formand Birgitte Vedersø, Danske Gymnasier, på tlf.: 2127 9020.

Læs mere om indholdet af strategien