Ekspertens fem råd til nye 1. g’ere

Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on Twitter

Benjamin Rud Elberth er digital rådgiver i digitaltaktik.dk og fast ekspert i sociale medier på TV2. Han giver her fem praktiske råd til kommende 1. g’ere om brug af sociale medier.

Benjamins fem praktiske råd.

1) Start som udgangspunkt med en privat profil på Instagram og brug private lister på Facebook. Det er dig, der skal bestemme, hvem der skal se dine billeder og posts.

2) Spørg din ven først, før du tager billeder af ham eller hende, og snapper eller poster billeder på sociale medier. (Fordi vi har set eksempler på, at piger har postet billeder af hinanden uden hinandens vidende).

3) Tænk en ekstra gang, før du liker, deler eller kommenterer noget på sociale medier. Kan der være flere sider af historien, du ikke umiddelbart kan se? Gør du andre kede af det ved at dele, like eller kommentere? (Fordi vi har set eksempler på, at cyberbullying ofte starter på baggrund af løse rygter).

4) Lad være med at tage screen shots af hinandens billeder for at dele dem med andre. Det er ejeren af billedet, der skal kunne bestemme, hvornår billedet skal slettes igen.

5) Snapper du eller sms’er du billeder til andre, som du ved, du ikke har lyst til at se hos andre end den, du sendte dem til? Husk, at du skal kunne tåle, at den, du sender det til, måske ikke er din kæreste eller ven i fremtiden.