Ledige kvadratmeter skal findes om aftenen

Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on Twitter

Hver en krog på gymnasierne er i brug i dagtimerne, så man skal finde potentialet i aftentimerne, mener arkitekt, byggechef og en kender af de storkøbenhavnske gymnasiebygninger, Christian Engelhard Olsen.

I en ny bog ”Kloge kvadratmeter” peges der på, at skoler i Danmark ikke udnytter deres rum optimalt i dagtimerne.

Arkitekt og byggechef Christian Engelhard Olsen fra Gymnasiefællesskabet i Roskilde, som repræsenterer 20 gymnasier og som bl.a. hjælper gymnasierne med at drive bygningerne effektivt, har fulgt udviklingen på gymnasieområdet. Han mener ikke, at der her er mange ledige kvadratmeter at gøre godt med.

– Det er mit klare indtryk, at gymnasierne i det storkøbenhavnske område i den grad har været opfindsomme og udnyttet hver en krog. De har løftet en stor opgave med at tage imod mange flere elever, end man drømte om for ti år siden, siger han.

På med samfundsbrillerne

Det potentiale, Christian Engelhard Olsen kan få øje på, er, hvis man bliver bedre til at udnytte kapaciteten i aftentimerne.

– Det koster selvfølgelig penge i el, varme og administration at holde en skole åben om aftenen. Men hvis jeg tager mine samfundsbriller på, er der jo mange prægtige undervisningsbygninger i det her land, som står lidt halvtomme hen om aftenen. Men fra 9-15 er der altså ikke noget at komme efter, siger han.