Danske Gymnasier: Fortsatte besparelser kan give varige skader på uddannelsessystemet

Share on FacebookShare on LinkedInTweet about this on Twitter

Forslaget til Finanslov 2018 lægger igen i år op til, at gymnasierne – via det såkaldte omprioriteringsbidrag – skal spare to pct. om året på de løbende driftsudgifter. De fortsatte besparelser udhuler økonomien på den enkelte skole og burde slet ikke være nødvendige, mener Danske Gymnasier.

Pressemeddelelse:

– Det er beklageligt, at omprioriteringsbidraget fortsat er at finde i finansloven på et tidspunkt, hvor der igen er fremgang i dansk økonomi, siger Danske Gymnasiers formand Anne-Birgitte Rasmussen.

Farlig strategi

Omprioriteringsbidraget blev indført i 2016 og er ifølge regeringens forslag til finanslov for 2018 nu blevet forlænget frem til 2021. Men det er en farlig strategi, påpeger Anne-Birgitte Rasmussen:

– Når man bevidstløst fortsætter med at rundbarbere gymnasieskolernes budgetter med to procent om året – selv i opgangstider – risikerer man at skære så dybt, at uddannelsessystemet tager varig skade og dermed begrænser unges mulighed for videreuddannelse, advarer hun.


Læs regeringens forslag til Finanslov for 2018